Wie funktioniert die Einnahmen-Überschuss Rechnung?

Dieser Artikel soll den einwanderern in Deutschland die einfachheit der Einnamenüberschu’ß Rechnung zeigen, und stellt keine steuerberatung dar.

15 Gedanken zu „Wie funktioniert die Einnahmen-Überschuss Rechnung?

    1. admin Artikelautor

      postavite pitanje pokusati cu ga odgovoriti ako se ne radi o poreznom savjetovanju, posto je to u NJ dozvoljeno samo koncesioniranim savjetnicima.

      Antworten
  1. Siniša

    Postovani gosp.Žic otvorio sam Gewerbe 02.03.2014 i do 01.11. iste godine imam ostvareno cca 30.000€ prometa,mene zanima kada se napravi bilanca u sljedecoj godini kakvu vrstu poreza sam duzan platiti na ostvaren promet.Hvala

    Antworten
    1. admin Artikelautor

      Dobar dan,
      u Nj se placa PDV na promet od 19%, PDV normalno uracunate kupcu. Osim toga se placa Einkomensteuer i Gewerbesteuer.

      Antworten
  2. Josip Veocic

    Postovanje
    Otvorio sam gewerbe i zanima me dali
    mogu placati porez na dohodak(dobit) avansno tj dali mogu recimo mjesecno odrediti sam tarifu koju cu placati unaprijed i dali mogu na kraju godine ukoliko imam preplacenog poreza traziti povrat istog ako je to moguce koji je nacin da to napravim
    pozdrav od Josipa

    Antworten
  3. MArko Jambrovic

    ovo je vrlo koristan članak!
    no nejasnoća mi je Umsatzsteuer. Na računima koje izdaje moj GbR nije obračunat mehrwertsteuer, i naznačena je ta stavka sa 0,00 E. Dali če moj Gbr ipak morati platiti porez iako na računu nije prikazan ?

    I s obzirom da moja tvrtka posluje s prometom manjim od 250 000 dovoljno je ako u službenom računalu imam Einnahmen-Überschuss-Rechnung (jednostavno knjigovodstvo) ?

    Antworten
    1. admin Artikelautor

      Dobar dan Gospodine Jambrovic,

      Moram napomenuti da nisam porezni savjetnik i da ne dajem ovim porezno savjetovanje, tako da ne smijem da ulazim u detalje, ali ako moj članak nije bio dovoljno detaljan mogu to da razjasnim.

      Što se tiče UmSt. postoji pravilnik za male poduzetnike, tzv. Kleinunternehmerregelung. To pravilo kaže (pojednostavljeno) da ako u prošloj godini niste imali više od 17500€ prometa (uključujući poreze) i u tekućoj godini nećete priječi 50.000€ prometa, ne morate plaćati PDV (UmSt.) ali ga ne smijete ni naplaćivati a ni na računu prikazati. Na račun u tom slučaju morate zabilježiti da niste u sustavu PDV-a rečenicom poput „Bez PDV-a u skladu sa §19 Abs.1 UStG“ . Na računu ne smijete ispisati stavku UmSt. Ako jednom uđete u sustav PDV-a morate u njemu minimalno 5 godina ostati.
      Biti u sustavu PDV-a ima prednosti da se svoje izdatke za PDV može povratiti, baš kod početnih investicija je to često zanimljivo. Biti van sustava PDV-a ima prednosti da se ima manje administracije i da ako svoje usluge dajete krajnjem potrošaču njemu je za visinu PDV-a jeftinije.

      Osim Kleinunternehmerregelung postoji i obrat porezne obveze (metoda odbitka) u ponekim branšama poput proizvodnji građevina, remontu građevina, održavanju građevina, izmjeni ili uklanjanju građevina. U branšama koje su obuhvaćene metodikom obrata porezne obveze PDV plaća primatelj izvedbe. Na računu smije samo neto da bude prikazan. Na računu morate naznačiti da napominjete da je primatelj usluga porezni obveznik po paragrafu 13b UStG. Za obrtnike koji rade u građevini a nemaju Freistellungsbescheinigung primatelj izvedbe mora osim PDVa da ministarstvu finacija uplati i Bauabzugssteuer, tako da građevinac ne dobije ni puni neto račun koji je napravio.
      Primjer: Imate neto Račun od 10.000€ koji ste postavili primatelju usluga
      – primatelj usluga na to plača 19% PDV znači 1900€
      – znači bruto račun bi trebao biti 11900€, od toga se izračuna 15% Bauabzugssteuer
      – to iznosi 1785€ + 1900€ PDVa primatelj usluge plača ministarstvu financija
      – 10.000 – 1785 = 8215€ dobiva građevinac za svoj račun od 10.000€ neto

      nadam se da sam vam time uspjeo bolje objasniti kada se u Njemačkoj ne naplačuje PDV

      Jednostavno knjigovodstvo u Njemačkoj smiju po §4 Abs. 3 Einkommenssteuergesetz praviti svi koji nisu zakonski obvezani da vode dvojno knjigovodstvo.
      Obrtnici i trgovci koji nisu prijavljeni na trgovačkom sudu a imaju manje od 500.000€ godišnjeg prometa i manje od 50.000 dobiti godišnje i nevode dobrovoljno dvojno knjigovodstvo smiju na osnovu toga da prave jednostavno knjigovodstvo.

      Antworten
  4. alojz

    Poštovanje, molio bih vas ako mi možete pomoći to jest informirati me u vezi GEWERBEA!
    U Njemačkoj sam otvorio gewerbe početkom 11.og mjeseca 2013. godine ali nisam radio jer sam imao problema s njemačkim jezikom, tako da sam 20.12.2013. odlučio odjaviti gewerbe.
    E sad me zanima: Dali imam kakvu obavezu prema Njemačkoj državi (prema poreznoj upravi i sl.) s obzirom da nisam radio ?

    Unaprijed hvala!!! Alojz

    Antworten
    1. admin Artikelautor

      Poštovani gospodine Alojz, najbolje se obratite ministarstvu financija, po Nj. zakonu smiju samo Porezni savjetnici ili odvjetnici davati porezne savjete, ja nisam porezni savjetnik.
      Osim toga mi fale daljnje informacije npr. koliko ste dugo bili u NJ. Sto sada radite, dali ste imali i porezni broj i slično.

      Antworten
      1. alojz

        Hvala na brzom odgovoru!!! Evo još nekoliko informacija: U Njemačkoj sam bio oko 7 tjedana, nisam imao porezni broj, a s datumom odjave gewerbea (20.12.2013.) nalazim se u hrvatskoj! LP!!!!

        Antworten
        1. admin Artikelautor

          Ja ne smijem da pravim porezno savjetovanje tako da bih vam preporučio da upitate mailom kod ministarstva financija u mjestu gdje ste bili prijavljeni.

          “Sehr geehrte Damen und Herren,
          ich habe letztes Jahr für 7 Wochen ein Gewerbe eröffnet. Habe aber keine Aufträge bekommen und hatte auch keine Ausgaben.
          Auch eine Steuernummer war noch nicht beantragt.
          Bin ich trotzdem verpflichtet eine Steuer Erklärung abzugeben?
          Sollte die Erklärung notwendig sein, bin ich dann verpflichtet die Erklärungen in meinem Heimatland oder in Deutschland ab zu geben?

          Mit freundlichen Grüßen
          Vase ima i prezime”

          Antworten
    2. admin Artikelautor

      Ja bih vam preporučio da sljedeči upit pošaljete mailom ministarstvu financija koje je za vas zaduženo:

      „Sehr geehrte Damen und Herren,
      ich habe letztes Jahr für 2 Monate ein Gewerbe eröffnet. Habe aber keine Aufträge bekommen und hatte auch keine Ausgaben.
      Bin ich trotzdem verpflichtet eine Erklärung abzugeben?
      Ich wohnte letztes Jahr auch nur für 2 Monate in Deutschland, bin ich dann verpflichtet die Erklärungen in meinem Heimatland oder in Deutschland ab zu geben?

      Mit freundlichen Grüßen
      Vase ima i prezime“

      Antworten
  5. Danijel Žic

    Hvala na kvalitetnim informacijama! Možete li mi reći: Što je moja obveza u pogledu novoosnovanog obrta u kojem još nisam ostvario nikakav promet, odnosno praktično je samo registriran, a i nije u sustavu PDV-a? Mislim na obavezne prijave, knjigovodstvo itd..

    Antworten
    1. admin Artikelautor

      Dobar dan Gospodine Žic, zavisno o branši u kojoj ste aktivni može biti da trebate dozvolu obavljati posao i bez majstorskog ispita, možda morate biti član neke komore, prijavite se kod ministarstva financija, oni Će vam poslati „Fragebogen zu steuerlichen Erfassung“ koji trebate ispuniti, sakupljajte račune koje pišete i račune koje plaćate, zavisno o visini promete morati čete vjerojatno do 31. Svibnja sljedeće godine napraviti Einkommensteuererklärung za ovu godinu.

      Antworten

Komentirajte ovaj članak